CSACSI-KIRAKÓ

 

 

A játék célja:

Első pillantásra kissé öncélúnak tűnik ez a játék, hiszen három kis csacsit darabjaiból kirakni önmagában is érdekes szórakozás a gyerekek számára. Az összerakás közben azonban kénytelenek feleleveníteni magukban három bibliai történetet is, melyek ez által mélyebben belevésődnek az emlékezetükbe.

 

Előkészület, eszközök:

A csacsi kirakót három-négy fős csoportokban célszerű játszani, ezért annyiszor három csacsit vágunk ki szürke dekorkartonból a mellékelt minta alapján, ahány ilyen három-négy fős kis csoport vesz részt a játékban. Ha például az osztálylétszám húsz fő és ebből hat csoportot alakítunk, akkor részükre tizennyolc darab egyforma karton csacsi szükséges. A csacsik hármasával alkotnak egy-egy játékkészletet. Mindhárom csacsi hátoldalára görbe vonalakkal olyan hálózatot rajzolunk, amely a csacsi testét nyolc szabálytalan mezőre osztja.

 

A három hálózat különböző legyen. Az első csacsi hátára rajzolt hálózat egyes mezőibe a betlehemi csacsi, a másodikéba a virágvasárnapi csacsi, a harmadikéba a samaritánus csacsijának oszlopában felsorolt címszavakat írjuk, majd a csacsikat a vonalak mentén ollóval szétvágjuk, a darabokat jól összekeverjük és egy borítékba (zacskóba) tesszük. Ezzel egy játékkészlet kész. Ilyen készletet kell készítenünk minden csoport számára. Akkor teljesen igazságos a játék, ha a feldarabolás minden csoport számára azonos minta alapján történik.

 

Célszerű ezért mindhárom vonalhálózatot előbb egy csacsi méretre vágott vékony lapra rajzolni, és onnét indigóval átkopírozni a karton csacsikra.

 

A játék menete:

A Szentírás vagy a tankönyv segítségével felidézzük a három szamaras történetet (Lk 2,1-20 és Mt 2,1-22; Mt 2,1-11 ; Lk 10,25-37).

Megemlíthetjük azt is, hogy Jézus  születéstörténetében ugyan nincs leírva, hogy a Szent Család szamáron utazott, de a hagyomány így tartja és hogy a samaritánus története - a másik kettővel ellentétben - nem valós történet, hanem példabeszéd. Aztán kiscsoportokra osztjuk az osztályt és az egyes csoportoknak átadunk egy-egy csacsi-kirakó készletet.

 

Ismertetjük a feladatot: először a címszavak segítségével válogassák szét háromfelé az összekevert darabokat, majd fordítsák őket szürke felükkel felfelé és rakják ki belőlük a három csacsit. A játék a játékvezető tapsjelére elindul. Mérjük, és majd az egyes csoportok kész-jelzése alapján a táblára is írjuk fel az összerakás idejét. Az ügyeseket dicsérjük meg, az ügyetlenkedőknek segítsünk.

 

Jó tanács:

Ne rajzoljunk túl bonyolult hálózatot a csacsik hátára, mert nem tudjuk rendesen kivágni és a gyerekek is nehezen rakják össze. Didaktikailag egyébként sem az összerakás, hanem a szétválogatás a fontosabb mozzanat.

 

 

A Szent Család csacsija

(Lk 2,1-20 és Mt 2,1-22)

 

Heródes

Népszámlálás

Egyiptom

Betlehem

József

Szűz Mária

Augustus császár

Álombeli figyelmeztetés

 

Virágvasárnapi csacsi

(Mt 2,1-1 1)

 

Hozsanna

Faágak

Az úr nevében jön

Dávid fia

Ünneplő tömeg

Virágvasárnap

Útra terített ruhák

Prófétai jövendölés

 

 

 

A samaritánus csacsija

(Lk 10,25-37)

 

Felebarát

Jerikó

Rablók

Levita

Pap

Olaj

Bor

Fogadós

 


Az itt látható ábrát nagyítsuk fel a kívánt méretre!