A BIBLIAI SZAMÁR DICSÉRETE
A megszokottól kicsit eltérő zenei világú éneket ajánlunk a böjti - húsvéti időszakra. A 12-13. századi dallamához hasonlóan a szövege sem a „legegyháziasabb", de talán éppen ez teszi lehetővé, hogy elgondolkodtasson, beszélgetést indítson.
Az ének címe A bibliai szamár dicsérete, de ezt nem áruljuk el senkinek, hanem a gyerek bibliakör vagy hittanóra elején, végén elmondjuk, hogy úgy tanulunk meg egy éneket, hogy nekik kell kitalálni, miről szól! Előtte fénymásolatot készítünk, valamint elővesszük a furulyánkat, vagy a már előre felkért zenészhittanost megkérjük, hogy vegye elő a kottáját, hangszerét. Fontos, hogy az ő lapjáról fehérítsük ki a harsogó címet, vagy úgy üljön, hogy ne lássa senki.
És a további menet a következő:
1. „Elfurulyázok (vagy ellalázok) egy dallamot, amely egy egészen konkrét állatról szól. Ahogy hallod a dallamot, mit képzelsz hozzá? Egy krokodilt? Egy hangyászsünt?"
2. Eljátsszuk, ellalázzuk vagy eljátszatjuk a dallamot. A dallam lassú és kornótos, szokatlanul keleties. „No, mi jött-ment a fejetekben? Egy fürge gazella?" Amikor jönnek az ötletek, ne fedjük fel egyből az igazat, hanem gyújtsunk össze jó sok lassú állatot, esetleg jegyzeteljünk.
3. „Köszönöm a nagyszerű ötleteket. Sajnos nagy részük nem nevezhet, mivel ez az ének egy bibliai állatról szól. Nézzük, hol szerepel teknős a Bibliában?" Persze, a teremtéstörténetet minden állatra fel lehet hozni. Ha kilyukadtunk a szamárnál, vegyük sorra, hol jön elő.
(A hagyomány szerint a jászolnál leheli Jézust; Bálám szamara; jeruzsálemi bevonulás.)
4. „Ahogy énekelem, figyeljétek meg és jegyezzétek meg, mi mindent mond a szamárról az ének." Elénekeljük az éneket, majd utána összeszedjük, hogy ki mire emlékszik. Megbeszéljük a tulajdonságokat, végül néhány szót szólunk arról, miért is olyan fontos, hogy Jézus szamáron vonult be Jeruzsálembe, nem pedig paripán vagy hintón.
5. Most már ki lehet osztani a szövegeket - vagy felírni a táblára - és még néhányszor megkíséreljük együtt elénekelni.
Egy alkalomra ennyi elég is. Következő alkalmakon mindig vissza lehet térni az átbeszéltekre. Mit mond az ének a szamárról? Miért fontos bibliai állat a szamár? Aztán elénekeljük. Amikor pedig már nagyon tudjuk, és szereztünk két lelkes hangszerest, akkor meghallgathatjuk előbb külön a duó kíséretet hozzá, majd együtt énekeljük a kísérettel. Ezzel a kicsit bonyolultabb tanulási folyamattal a hittanóra szerves részévé, valamint személyes élménnyé válik egy ének.