BIZALOMJATÉKOK
A bizalom játékok célja: próbára lenni a klubtagok között meglévő /részben az eddigi játékokkal megteremtett/ kapcsolatokat illetve azokat magasabb szintre emelni. Az e fejezetbe sorolt játékok közös alapja: ideiglenes fizikai kiszolgáltatottságot vállalni /önkinti a társakkal szemben.
DÜLÖNGÉLŐS BIZALOMJÁTEKOK
Három formáját ismertetjük. A játékok formai variálása foglalkozás - sorozatok tervezésekor lehetőséget ad az észrevétlen tartalmi ismétlésre. A játékra éppúgy érvényes, mint a tanulásra: az egyes elemekből akkor áll össze folyamat, ha a már megszerzett ismeretekre építve magasabb szintű feladatokat adunk. Az ismertetett dülöngélős bizalomjátékok nehézségi sorrendié megegyezik a leírás sorrendjével.
a., A klasszikus forma a következő: szorosan egymás mellé állva kört alkotunk. Mindenki támaszban áll. a kezek mellmagasságban. A csoport egyik tagja a kór közepére áll. Behunyt szemmel, merev testtel kell dőlnie valamelyik irányba. A körben állok megfogják és visszahelyezik középre /a félreértések elkerülése végett: visszahelyezik, és nem lökik!/, s továbbdől másfelé. A játékhoz nagy „adag" bizalom, hasonló mértékű felelősségtudat szükséges. Végig kell játszani, mindenki kerüljön a kór közepére/ kényszeríteni, természetesen, nem szabad/.
b., Hárman játsszák. Ketten, egymás felé fordulva, támaszban állva várják a csukott szemmel, merev testtel feléjük dülő társukat. A két „fogó" egymás közt „adogatja" a harmadikat. A három fős csoporton belüli cserével folytatódik a játék.
c., Páronként játsszuk. A pár egyik tagja kezeit oldalsó középtartásban tartva áll, csukott szemmel. Társa mögötte áll, támaszban. Jelzésre /pl. a társ megérinti a vállát/ hanyatt dűl merev testtel. Társa a hóna alatt alkarjával felfogva elkapja, s visszaállítja függőleges helyzetbe. Az előzőknél is nagyobb fegyelmet, bizalmat kívánó feladat. Páron belüli szerepcserével folytatjuk.
„VAKVEZETÉS" és más VAK-GYAKORLATOK
A vak-gyakorlatok /csukott szemmel játszunk/ miközben megingatnak túrérzékelő biztonságunkban, felhívják a figyelmet a többi érzékszervre, hallásra, tapintásra, szaglásra, s még valamire, ami jelen esetben a legfontosabb: növelik a bizalom érzését a partner, a látó iráni. Több variációt közlünk a vak-gyakorlatokra:
a., A csoport tagjai párokat alkotnak. A pár egyik tagja behunyt szemmel jár, a másik mögötte
haladva, a „vak" vállára helyezett kezével irányítja a közös mozgást. Páron belüli szerepcserével folytatódik a játék.
A játék variációi bizonyos fokú nehezítést is jelentenek. Az érintési /Információ-adó/ felület
csökkentésével pl.
- két kézzel a vállon irányít a látó,
- egy kézzel a vállon.
- egy újjal, és a „vak" előtt járva irányít, vezet a látó
b., Párokat formálunk. A párok tagjai a szemközti falak előtt helyezkednek el. Az egyik sorban állók behunyt szemmel, egyenletes tempóban indulnak a szemközti fal felé. A másik falnál állók feladata: meg kell fogniuk társukat a fal előtt. A játék urán elemezzük a történteket. /A bizalom és a biztonság hiánya jól látható a behunyt szemmel járók mozgásán: a fal közelébe érve lelassul mozgásuk./
„Megbízok benned" - mondjuk időnként Ki lehet próbálni! Szerepcserével folytatódik a játék.
c., A terem méreteihez képest legnagyobb körben állunk. A kör közepén csukott szemmel álló játékos megindul /egyenletes tempóban/ valamelyik irányba.
A körben állók feladata: a hozzájuk érkező, vakon járó társukat megfogják és visszafordítják a nekik tetsző irányba. A körben közlekedő játékos ily módon cikcakkban halad. A bizonytalanság és bizalmatlanság - a b., változathoz hasonlóan - itt is jól megfigyelhető.
Cserével folytathatjuk. A történtek tudatosítása e játéknál se maradjon el /akár játék közben megtehetjük/