PAPÍRHÁBORÚ
Többen játszhatjuk, de ne tál sokan. Annyi üres papír kell hozzá, ahányan vagyunk.
Minden játékos függőleges vonalakat húz a papírra: ezek lesznek a katonák. Az első vonal lesz a vezér, ezt különböztessük meg valamivel - kalapot vagy gömböt rajzolunk rá. (Mindenki annyi katonát húz, amennyit akar, de nem érdemes túl sokat. És legalább két vonást kell húzni: az egyik a vezér, a másik a katona.)
Persze úgy rajzoljunk, hogy ne lássuk egymás papírját.
A játékosok sorba ülnek, térdükön a hadseregük. Az első játékos feldob egy dobókockát, megjegyzik, hogy mennyit dobott. Majd a második játékos is feldobja a kockát, és hozzáadja a dobott számot, pl.: 2 + 3, vagyis: 5! Kezdődik a csata. Minden ötödik katona elesik! Vagyis: az első játékos számolja a vonásokat (a vezért is!), és ha az ötödikhez ér, kihúzza. (Ha kevesebb van ötnél, akkor nem húz ki semmit, a második játékosnak adja át a számolást, és az húzza ki az ötödiket.) Így számolunk tovább: öt, hat, hét, nyolc, kilenc, tíz. A következő ötödik, ugye, a tíz! Vagyis amelyik katonára (vagy vezérre!) esik a tíz, azt kihúzzuk!
Ha vezérre esik a számolás, akkor hangosan be kell mondani: „Vezér!"
Megy tovább a számolás: tizenegy, tizenkettő stb. Amelyikre a tizenöt esik, azt a katonát (vezért) kihúzzuk.
Ha az utolsó játékos is számolt, vagyis végigszámolta a katonáit, és az Ötödiket kihúzta, megjegyzi a számot, hogy hol hagyta abba! (Pl.: negyvenhét.) A játékosok megnézik, hogy hány vezér esett el a csatában. Ha csak egy maradt, s a többi elesett, akkor az a sereg nyert, amelyiknek megmaradt a vezére. Ha több vezér maradt, akkor folytatják a számolást az első játékosnál (negyvennyolc, negyvenkilenc stb.), és újra minden ötödiket kihúzzák! (A negyvenötödiket, az ötvenediket stb.)
Az egyszer már kihúzott katonákat nem számoljuk!
Addig folytatódik a játék, míg csak egy vezér marad.
Honnan tudjuk, hogy hány vezér van még? Onnan, hogy minden vezér elesésénél ki kell kiáltani, hogy: „Vezér!"
Az új játékhoz új sereget húzunk, és újat dobunk a dobókockával. A dobott két számot újra Összeadjuk, és amennyi kijött, az a számú katona vagy vezér esik el.