HÍRES EMBER, VÁROSNÉV

 

 

Többen is játszhatjuk, papír, ceruza kell hozzá. Az egyik játékos magában mondja az ábécét, a másik kis idő múlva megállítja: „Állj!" A magában mormogó játékos hangosan kimondja azt a betűt, amelynél megállt. Mondjuk: k! Gyorsan mindenki felírja a papírjára a k betűs vezetéknevű híres embert. (Pl.: Kodály, Katona, Kölcsey, Károlyi stb.) A neveket nem kiejtés szerint, hanem betű szerint írjuk! (Pl.: Eötvöst az e betűnél írjuk!)

Az a játékos, aki úgy érzi, hogy jó sokat írt, elkiáltja magát: „Kész!" Erre mindenki abbahagyja az írást. Az elsőként jelentkező játékos fel. olvassa, mit írt. A többiek figyelik, s ha ugyanaz a név az ő papírjukon is szerepel, így szólnak: „Megvan!" Az azonos nevet mindenki kihúzza Az nyer, akinél a játék végén a legtöbb név maradt.

Lehet játszani még városnévvel, növények, állatok és országok nevével is.

Sőt, össze is lehet vonni az öt nevet! Vagyis az üres papírra öt oszlopot húzunk, az oszlopok tetejére felírjuk: Híres ember, város, növény, állat, ország. (Vízszintes vonalakat is húzhatunk, hogy könnyebb legyen írni.) Valaki magában mondja az ábécét, egy másik megállítja, megvan a betű. Mindenki gyorsan beírja az oszlopokba a neveket. Persze ahova tudja. Ahova nem tudja, azt átugorja. Aki befejezte, elkiáltja magát: Kész! Összeszámoljuk a neveket, de most is kihúzzuk az azonosakat. Új betűt mondunk, s újra írunk. Mondjuk, tíz fordulót játsszunk, majd összeszámoljuk a megmaradt, érvényes neveket. Akinek a legtöbb van, az nyert.

Meg lehet egyezni, hogy pl. csak magyar neveket írunk! Vagy egy-egy országból, de legjobb, ha mindenhonnan a világból! Mindig betű szerint írjuk a neveket, s nem kiejtés szerint.