VADLÓBETÖRÉS
A vadló nem tűr se nyerget, se terhet!
Ha egyforma erősek, ügyesek vagyunk, osszuk két egyenlő részre a játékosokat. Az egyik sorba a vadlovak, a másikba a csikósok állnak. Középre megy az első vadló és az első csikós. A vadló négykézlábra áll, a csikós a hátára ül, lábát átkulcsolja a ló hasa alatt, kezét csípőre teszi s igyekszik keményen ülni a nyeregben. Mert a vadló meg ledobni igyekszik lovasát, ugrál, feldobja a fenekét, rázza magát jobbra-balra, előre-hátra mozog stb. (Nem lehet elfeküdnie, felállnia, lehasalnia! A csikós nem kapaszkodhat a kezével, de ráhajolhat a vadló hátára.)
Ha a vadló levetette a csikóst, akkor magával viszi. Ha nem tudta ledobni, akkor a csikós betörte, s ő viszi magával a vadlovat.
A vadlovak sorban kimennek, s a csikósok sorban próbálják betörni őket. A végén összeszámoljuk, hogy hányan is maradtunk - az lesz az erősebb, akinek több játékosa megmaradt.
De lehet úgy is játszani, hogy a vadlovak önként jelentkeznek, s a gyengébbek lesznek a csikósok. Ilyenkor a vadlovat több csikós is megdobálja betörni, amelyik lepottyan, az a vadló foglya, de ha egy betöri, megszerzi a foglyokat, és magával viszi a vadlovat is. (De a vadló maga dönti el, hogy hány csikóst enged a hátára!) Az a csikós vagy vadló nyer, aki több foglyot szedett össze.