APACUKA

 

 

Inkább lányoknak való játék, de játszhatják fiúk, lányok vegyesen. Minél többen vagyunk, annál jobb, de legalább öten legyünk.

- Ritmikus, mondókás, lépegető játék. Legelőször is kiolvassuk az Apacukát, másképpen az előfigurázót! Mégpedig az Apacuka-mondókával: Apacuka, fundaluka stb.

A többiek körbe állnak, arccal befelé, megfogják egymás kinyújtott kezét. Az Apacuka a kör közepére áll. Jobb kezével mutatja, hogy jobbra! A körbeállók abba az irányba fordulnak, egymás kezét fogva. Elkezdik hangosan a mondókát. Egyidejűleg az Apacuka (ritmusra) mutatja a lépést: felemeli a jobb térdét, s bal lábával ugrik kettőt. A körnek mindenben követni kell! Tehát: „Apa-cu-ka..." (Jobb láb fel, ballal két ugrás.)

Most a változatosság kedvéért a bal térdét emeli fel, s jobb lábával ugrik kettőt: „Funda-lu-ka..."

Majd merev térddel, egyenes lábbal keményeket lépeget, mint a katonák. A kör követi. Aki elvéti, kiáll.

Most jobb lábát előreteszi, s bokázva zárja hozzá a balt: „Ap-cuk".

Majd a bal lábát teszi előre, s a jobbal bokázik: „Funda-luk... "Most a változatosság kedvéért jár: „Funda, kádé..." Fölemeli a jobb lábát forgás következik: „Kaman..." Megfordul: „Duk!" Visszafordulhat, mondjuk, fél kört is. Az új menetirány ezután ez lesz. Forduláskor a kör elengedi a kezét, majd újra megfogja. Eddig szépen meneteltek, lépegettek és fordultak. Ám az Apacuka másféle lépéseket és figurákat is kitalálhat a mondóka ritmusára! Pl. leguggol, vagy hátrafelé lép, vagy csak negyed kört fordul, majd teljeset. Az Apacukának vigyáznia kell, hogy mindig körbe haladjanak! Lehetetlent nem kívánhat, hiszen neki is mindent meg kell csinálnia, de jól  megtáncoltathatja a többieket!