TOLVAJKERGETŐ

 

 

Kiolvasunk egy kiáltót. A többiek két egyenlő létszámú csapatot alakítanak.

Jó messzire egymástól két párhuzamos vonalat húzunk, a vonalak mögé áll a két csapat. A szemben levők mind a két csapatból azonos számot kapnak, a kiáltó számoz: „Egyes-egyes, kettes-kettes stb."

Aztán (a két vonal közé) középre egy lyukat ás, abba teszi a labdát. (Vagy lehet egy kis körbe zsebkendőt, sapkát.)

Majd hangosan mond egy számot, pl.: „Hármas!" Mind a két csapatból a hármas számú játékos a labdáért fut. Ha valamelyik előbb ér oda, felkapja, és rohan vissza a helyére. Ha érintés nélkül hazaér, a másik hármas a foglya lesz, beáll a háta mögé. Ha a másik hármas megérinti, akkor ő lesz a fogoly, átballag a másik csapathoz, s beáll a gazda mögé.

Ha egyszerre érnek a labdához, cselezgetnek: úgy tesznek, mintha ki akarnák kapni a labdát, a tenyerüket föléje tartják, a másikkal meg igyekeznek megérinteni az ellenfelet. (De az érintés csak akkor érvényes, ha másiknál van a labda!) Végül valamelyiknek csak sikerül elvinni. Ha sokáig nem kapja fel egyik játékos sem, a kiáltó megsürgeti őket: hármat számol (illetve annyit számol, amilyen számú játékosok vetélkednek), s ha akkor sem sikerül a labdalopás, a helyükre küldi őket, és új számot kiált.

Előfordulhat, hogy valamelyik számnak fogoly a párja. Ilyenkor a kiáltó párt keres neki, így kiált: „Balról hármas, jobbról kilences!" stb. (Ha a gazda fogoly lesz, rabjai felszabadulnak.) Az a csapat győz, amelyik foglyul ejtette a másikat.