CSÜLKÖZÉS

 

 

Kell hozzá egy csülökfa (20-25 cm magas, 5-8 cm átmérőjű, süveg alakú fahenger, buzogány vagy kuglibábu) és annyi dobóbot, ahányan vagyunk. (70-80 cm hosszú bot.) Húzunk egy dobóvonalat, tőle 6-8 méterre kis körbe állítjuk fel a csülökfát.

Kiolvassuk a kanászt. A kanász oldalt a dobóvonalhoz áll, hogy védve legyen. (Játékosan is meg lehet választani: a dobóvonalra állunk, a botot a lábfejünkre tesszük, a másik végét megfogva egyensúlyozzuk, és háromra ellendítjük a lábunkat, elrúgjuk a botot. Akinek a botja a legközelebb esik le a dobóvonalhoz, az lesz a kanász.)

A többi játékos sorban a dobóvonalhoz áll, és a csülökre dob a botjával. Ha nem talál, otthagyja a botot, és vár. Aki eltalálja a csülköt, gyorsan kifut a botjáért. Most vele futnak azok a játékosok is, akik nem találtak, de kint van a botjuk. Mindenki felkapja a botját, és igyekszik vissza a vonal mögé.

A kanász is kifut, gyorsan visszaállítja a csülköt, és csak ezután kergeti a menekülőket. Akit megérint a kezével, azzal helyet cserél, az lesz a kanász. Ha senkit se tud megérinteni, marad kanásznak.

A befutott játékosok ismét felsorakoznak, s ott folytatják a dobást ahol megszakadt.

Ha senki se találta el a csülköt, s a botok elfogytak, a játékosok egyen_ ként vagy egyszerre kilopakodnak, cselezgetnek a botért. Ilyenkor a kanász egyszerűen odaáll egy bot melle, és várja a gazdáját. De odaáll a gazdája is, mivel az érintés csak akkor érvényes, ha bot van a kezében. A többi segít, bottal a kezükben ugrálnak a kanász körül, megpróbállak elcsalni.

Ha sikerül, a játékos gyorsan felkapja a botját, és uzsgyi! De ha remény­telen, akkor inkább otthagyja a botot, s majd csak a következő Ütésnél fut érte.

Hogy dobjunk a csülökre ? Mivel elég alacsonyan áll, vízszintesen lendítve-pörgetve, kaszálva a legjobb, de lehet másképp is.

A dobás sorrendjére legjobban úgy tudunk vigyázni, ha sorba állunk vagy esetleg oszlopba a dobóvonalhoz. A visszafutok mindig a sor végére állnak, és megjegyzik az előttük levőt.