Jézus és barátai

 

 

&

Jézus barátai azok, akik szeretik őt, kémek tőle, és köszönetet mondanak neki.

 

s

A játék hittanórán elfoglalt helye:

Lehet az új ismeretet feldolgozó órán használni, amikor az imádságról tanítunk. De lehet a hittanórák liturgikus bevezetése is.

Az alsó tagozatban fokozatosan megtaníthatjuk a gyerekeket arra, hogy nemcsak megtanult, „kész" imádságokat lehet mondani, hanem ha saját szavainkkal elmondjuk kéréseinket és köszönetünket, az is imádság. Úgy beszélhetünk Jézussal, mint a legjobb barátunkkal. A református hittanterv szerint az 1. osztály „Jézus barátai" témakörében találjuk a kérés, bocsánatkérés, köszönetmondás témáit.

 

''

 

"

Anyag- és eszközigény:

színes papír, olló, kövecskék, gyertya

 

Előkészítés:

A színes papírból annyi virágszirmot vágunk ki,
hogy minden gyereknek jusson.
(Lehet egyszínű, de többszínű papírból is.)

 

¥

A gyerekek lehetőség szerint körben üljenek. Középütt egy gyertya ég. Arrébb papírból kivágott virágszirmok, és kis kövek vagy kavicsok vannak. A gyerekek egyenként vesznek egy virágszirmot, és elmondják, hogy mit szeretnének megköszönni Istennek, majd elhelyezik a kiválasztott virágszirmot a gyertya köré, mintha a gyertya lenne a virág közepe (de azért kellő távolságban). A többiek együtt mondják: „Atyánk, köszönjük neked!" A gyerekek általában személyes dolgokat mondanak: Köszönöm, hogy meggyógyultam, hogy a családom egészséges, hogy vannak barátaim, mehetek kirándulni... Istenről tanulhatok, ő itt van velem... Amikor mindenkinek lehetőséget adtunk, hogy elmondhassa hálaadását, a virágszirmokból kialakult a virág.

 

Ezután veszik a köveket egyenként, és egy-egy kérés megfogalmazásával a virágszirmokra helyezik a gyerekek. Pl. ilyeneket mondanak: Apukám és anyukám szeressék egymást, és soha ne váljanak el; nekem is legyen testvérem stb. A látókört és az imatémákat mindig bővíthetjük: Béke legyen a Földön! Ne legyenek éhező gyermekek! Forduljanak Istenhez az emberek! Higgyenek benne!

Amikor valaki elmondta kérését, a többiek azt mondják: .,Urunk/Atyánk, kérünk téged!" így megtanulnak a másik imádságával is azonosulni, együtt könyörögni.