Hegy tetszik eleiről, hegy tetszik hátulról?

 

 

&s

Nevelési és oktatási cél:

bibliai fogalmak játékos rögzítése, gyakorlás, memória- és gondolkodás fejlesztés, a tanult fogalmak ismétlése.

 

'''

 

¥

Egy Összetett szót írunk fel a táblára, ennek segítségével fogjuk elmagyarázni a szabályokat. Pl.: madártej. A szót elő- és utótagra bontjuk. Az előtagra kérdezünk: „Hogy tetszik elölről?" (Madár: ha tollas, ha repül, ha énekes stb.) Majd az utótagra kérdezünk: „Hogy tetszik hátulról?" (Tej: ha forralt, ha hideg, ha aludt stb.) így áll össze az összetett szó.

 

Ha ezen a példán keresztül már mindenki érti az alkalmazást, akkor egy önként vállalkozó tanuló kimegy a teremből. Most felírunk egy újabb összetett szót a táblára. Pl.: KŐSZIKLA. Ha mindenki megjegyezte, akkor letöröljük. Behívjuk a kint lévő játékost. Ő kérdez: „Hogy tetszik elölről?" A többiek válaszolnak: ha apró, ha színes, ha nehéz, ha vízparti stb. Addig kérdez, míg kellő információt össze nem gyűjtött. Akkor rákérdez: KŐ? (Ha nem találta el, megismételheti még egyszer, a kérdezést is.) Ettől kezdve az utótagra kérdez: „Hogy tetszik hátulról?" Ha magas, ha van benne barlang, ha megmásszak az alpinisták stb. Ha itt is elegendő ismeretet gyűjtött, rákérdez: SZIKLA? Amikor „egybeolvasztja" a két elemet, akkor nyílik alkalom rá, hogy a fogalmat visszahelyezzük a tananyagba (beszélgetve róla).

 

További javasolt szavak a játékhoz:

olajfa, frigyláda, sorsvetés, bűnbánat, szőlőmunkás, halfogás, énekszó, szemöldökfa, törvénykönyv, töviskoszorú, ácsmester, csipkebokor...