III. TÖRTÉNET:

1. Valamikor  régen,  több  ezer  esztendővel  ezelőtt  Isten kiválasztott magának egy népet, akiket saját népeként szeretett - a zsidókat.

Egy gyönyörű országot adott nekik: Izraelt. Ebben az országban volt sík vidék... (1)

(Az egész lapot mutatjuk)

2. ...voltak hegyek...(2/b)

(Lehajtjuk a téglalap sarkát, s a lapot kissé kinyitva oldalára állítjuk - ez a hegy.)

...s köztük egy gyönyörű tó, a Genezáret tava, melyen hajózni is lehetett. (2/a)

(A lapot kézbe véve csúcsával fölfelé fordítjuk, s hullámzó mozdulatokat végzünk - úszik a hajó.)

Ezen halászott Péter, András, Jakab és János, míg egy napon Jézussal nem találkoztak. Amikor Jézus hívta őket, otthagyták a hajójukat...

(A lapot kezünkből letéve az asztalra fektetjük)

3. ...otthagyták a házaikat (3/a), s azonnal elindultak Jézus nyomában.

(Lehajtjuk az előbbi vitorla csúcsát, s háztetőformát kapunk)

Jézus   12  tanítványt  gyűjtött maga mellé,  mindenüket megosztották egymással, még az erszényük is közös volt. (3/b)

(A házformát megfordítva kézbevesszük, s belsejét kihúzva térbe nyitjuk - ez az erszény.)

4. Jézust követve járták a falvakat, városokat (3/a), s bizony sokszor poros lett a saru a lábukon. (4/b)

(A  házformát félbehajtjuk,  s hosszabbik oldalára állítva lépegetünk vele - ez a saru.)

De ők ezt nem bánták, hanem Jézusra figyeltek, aki hirdette az embereknek, hogy Isten Országa eljött közéjük, mert nem a templom falai között lakik... (5/b)

(A csúcsos forma két rövidebb oldalát oldalra kihajtjuk, és kissé megnyitva felállítjuk - ez a templom.)

...hanem a bűnbánó szívekben. (5/c)

(A templom hegyes csúcsát lefelé, előre kifordítjuk - mintha fejet hajtana.)

5. Jézus szava mutatott irányt nekik, s mindazoknak, akik sötétségben éltek. (5/a)

(A lehajtott fejet visszahajtjuk, s az összelapított templommal, mint egy nyíllal mutatunk előre.)

Ám a jeruzsálemi templomban a papok féltékenyen figyelték Jézus működését. (5/b)

(Ismét felállítjuk a templomot.)

Elhatározták, hogy megölik, végeznek vele. (5/d)

(A nyilat hosszában kettévágjuk - a nyírás az áldozatra utal. A vékonyabb lapot téphetjük is.)

6. Ezért Húsvét előtt elfogták, hamis vádakkal vádolták és keresztre feszítették. (6)

(A kettévágott nyíl egészben maradó darabját széthajtogatjuk: egy keresztformát kapunk.)

7. Harmadnapon néhány asszony indult el,... (7/b)

(A kereszt fölső sarkait hátrahajtjuk - egy fejet formáz. Oldalsó szárait lefelé hajtjuk - karokká lesznek. Majd a karokat befelé,  egymásra hajtjuk - mintha összekulcsolt asszonyi kezek lennének.)

...hogy felkeresse Jézus sírját. De a sír üres volt. (8/a)

(A két L-alakú maradékból üres ajtóformát állítunk össze.)

Találkoztak egy angyallal, aki elmondta nekik az örömhírt, hogy Jézus feltámadt a halálból. (7/c)

(Az asszonyalak behajtott karjait visszahajtjuk alaphelyzetbe, s a kereszt oldalszárait most fölfelé hajtjuk - felemelt karú angyalalak.)

Az asszonyok boldogan vitték az örömhírt a tanítványoknak, de azok nem hittek nekik. (7/d)

(A kereszt oldalsó szárait újra lehajtjuk, majd a karok végeit visszahajtjuk - ez a férfialak.)

8. Két tanítvány el is indult az Emmaus felé vezető úton,... (8/b)

(Két nyilat rakunk ki a maradék darabokból.)

...amikor Jézus melléjük lépett. (7/a)

(Vissza kihajtjuk a karok végeit - ez a Jézus-alak.)

Beszélt nekik szenvedéseiről, haláláról és feltámadásáról, de a tanítványok nem ismerték fel, csak amikor leszállt az est... (8/c)

(A kisebb maradékokból két gyertyaformát rakunk ki távolabb egymástól.)

...s ők a házban asztalhoz telepedtek. (8/d)

(A két L-alakú maradékból most lapos asztalformát rakunk ki a gyertyák alá.)

Akkor Jézus fogta a kenyeret, megáldotta, megtörte és nekik adta. (7/e - 8/e)

(A Jézus alak karjait ferdén fölfelé hajtjuk - előre-fölfelé nyújtott karok.  A  két hiányos sarkú maradék-négyzetet hiányos végükkel befelé egymásra illesztjük - ez a kenyér -, majd kettévesszük - ez a megtöretés -, s letesszük - ez az odaadás.)

9. A tanítványok akkor felismerték, de ő eltűnt a szemük elől. (6)

(A Jézus alakot keresztformává állítjuk vissza.)

Boldog örömmel siettek vissza Jeruzsálembe, hogy elmondják a többieknek: Jézus Krisztus valóban feltámadott! (9)

(A két csonka négyzetet összehajtva, mint két lábformával lépegetünk előre.)