Tekercs vízszintesen: VIRÁGVASÁRNAP
 

 

Üzenet

Jézus a te életedbe is be akar vonulni! Hogyan fogadod?

 

Aranymondás

"Áldott a király, aki az Úr nevében jön!" Lk 19:38.

 

Az aranymondás szemléltetése

 

Írjuk az aranymondás  szavait egy-egy zöld kartonból kivágott pálmalevélre, az igehelyet pedig a barna kartonból kivágott pálmafa törzsére! A vers tanulása közben a pálma elveszítheti sorban a leveleit.

 

Áldott - Emeljük mindkét kezünket a magasba, nyitott tenyérrel fölfelé!

a király - Húzzuk le a kezeinket magunk elé (továbbra is fölfelé néző nyitott tenyérrel), és kissé hajoljunk meg!

aki - Egyenesedjünk föl és a jobb mutatóujjunkat emeljük magunk elé!

az Úr nevében -  Emeljük  magasba a jobb mutatóujjunkat!

jön - Járjunk helyben!

 

Készítsünk egy nagy pálmafát egy szőnyeg papírhengeréből és zöld csomagolópapírból!

A pálmalevelek aljára  írjuk az aranymondás szavait! A gyerekek egyenként odaállhatnak a fa alá és elolvashatnak egy-egy szót! A kisebbeknek segíthetünk azzal, hogy sorban rakjuk föl a leveleket.

 

Emlékeztető kép

pálmaágak

szamár elé terített ruhadarabok és pálmaágak

 

Uzsonna

virág formájú linzer

zsíros kenyér metélőhagymával (A metélőhagymát vagdaljuk be és úgy tegyük a kenyérre, mintha egy pálmaág lenne!)

 

Jelenléti ív

virágok

pálmaágak

virágok, pálmaágak, ruhák

 

Ének

Jézus erre jár ...                                                     JÉ 110.

Olajágak hullnak Jézus elébe ...                            HH 622.

Ím jő már a nagy Király ...                                    HH 623.

Legyen áldott, legyen áldott, ki hozzánk jő ...      HH 624.

Hozsánna, hozsánna, hozsánna Dávid fiának …

 

Az ének szemléltetése

Írjuk pálmaágakra az ének szövegét!

Egy nagy füzet lapjaira írjuk az ének szövegét és egészítsük ki odaillő képekkel!

 

Szemszög

egy ember az ünneplő tömegből

az egyik tanítvány

a szamár

egy pálmafa

egy kavics a templomhoz vezető útról

 

Játék

Memory - Készítsünk kártyákat! A kártyákra rajzoljunk a virágvasárnaphoz kapcsolódó képeket! Pálmaág, pálmafa, virágok, szamár, felsőruha, korona, templom, fölborított asztal, éneklő gyerekek, kövek, ünneplő tömeg, ...

Bújj, bújj zöld ág ...  /Ovisokkal/

 

Folyamatábra: Dokumentáció: Megmagyarázandó

 

Virágvasárnap - Jézus Jeruzsálembe való bevonulásnak ünnepe. A húsvét előtti vasárnap. Más nyelvekben a "pálmavasárnap" név használatos. (Húsvét a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni vasárnapon van. Ehhez a mozgó ünnephez kapcsolódnak a tavaszi egyházi ünnepek.)

 

Betfagé - A név jelentése: éretlen vagy korai fügék háza, fügék háza. Betfagé egy kis falu Betániától északnyugatra, Jeruzsálemtől keletre az Olajfák hegyének keleti lejtőjén. (Mt 21:1. Mk 11:1. Lk 19:29.)

 

Betánia -  Jeruzsálemtől kb. 3,5 km-re északra fekvő kis falu az Olajfák hegyének keleti lejtőjén, a Jeruzsálemet Jerikóval összekötő út mentén. Nevének jelentése: szegényház vagy Anániás háza vagy  szomorúság háza vagy  datolyák háza. A számkivetés után a benjáminiták telepedtek  le ezen a helyen. (Neh 11:32.) Ebben a faluban lakott Lázár, Máriával és Mártával (Lk 10:38. Jn 11:1. 18.) /Később Lázárról El azaríje-nek nevezték el a települést./ A leprás Simon is  Betániában élt. (Mt 26:6.) Jézus a mennybemenetele előtt  itt búcsúzott el tanítványaitól. (Lk 24:50-51.)

 

Jeruzsálem -  Neve azt jelenti: a béke megalapozása. A Földközi-tengertől (50 km) és a Holt-tengertől keletre (21 km) a Júda-hegység, egy a tengerszint felett kb. 765 m magasan fekvő sziklás fennsíkján épült város. Keleti részén található a Kidron völgye, a nyugati és déli részén a Hinnom völgye (Gyehenna). Dávid foglalta el a Sálemnek nevezett várost és az ország fővárosává tette. Dávid királyi palotát épített Salamon pedig templomot. A templomot sőt a várost is az idők folyamán többször is lerombolták. A Kr. u. 70-ben  történt pusztulás után  a várost újra felépítették, de a templomot nem.

 

Olajfák hegye -  Kb. Másfél km hosszú hegygerinc, négy jól felismerhető csúccsal. Jeruzsálemtől keletre a Kidron völgyén túl található. A Júda-hegység csapadékos területe idáig ér, ettől keletre Júda pusztája fekszik. Lejtőjéről jó kilátás nyílik Jeruzsálemre és  a Jordán völgyének egy részére, egészen a Holt-tengerig. Az Olajfák hegyének lejtőin fekszik  a Gecsemáné kert, Betfagé és Betánia. (II. Sám 15:30. Zak 14:4. Mt 21:1. Mk11:1. Lk 19:29.37. Jn 8:1. ApCsel 1:12.) Jézus az utolsó vacsora után a Gecsemáné kertben imádkozott és a mennybemenetele előtt is az Olajfák hegyére vitte tanítványait.

 

Szamár - A lovak családjába tartozó emlősállat, amely az Észak-Afrikában honos núbiai vadszamártól származik. A házi szamár évezredek óta szolgálja az embert. A mezőgazdaságban teherhordásra használják. A hegyi ösvényeken biztosabban közlekedik, mint a ló. Még a tehetősebb emberek is szamárháton  közlekedtek, azonban hadi célokra inkább a lovat vették igénybe. A szamár  silányabb táplálékkal is beéri. Izraelben nem tartozott az áldozati állatok közé. Az emberek úgy tudták, hogy a Messiás szamárháton fog majd megérkezni. (Zak 9:9.)

 

Szamárnak vemhe -  a szamár csikója

 

Hozsánna -  Eredetileg egy imádságos felkiáltás volt, melynek jelentése: szabadíts meg, segíts meg! (Zsolt 118:25.) Később beépült az ünnepi rendtartásba, főként a sátoros ünnepek 7. napján énekelt ének refrénje lett.

 

Dávid fia -  Dávid sikerei azt a hiedelmet keltették, hogy ő az eljövendő, akit Isten megígért az övéinek, ezért új ígéretet adott az Úr, hogy megépíti Dávid templomát. Az eredeti kifejezés nemcsak kőből emelt épületet jelölhet, hanem emberekből álló házat is. Az emberek számára Dávidot említeni azt jelentette a későbbiekben, mint Isten féltőn szerető hűségéről beszélni. Amikor Jézus eljött és Dávid fiának nevezték (Mt 1:1.) Ő nem utasította  vissza ezt a messiási címet, azonban a  Mt 22: 42-45-ben azt mondta, hogy nagyobb van itt Dávidnál. Jézus Dávid nemzetségének tagja. (Mt 1.)

 

Templom -  Az Ígéret földjén való letelepedés utáni időkben  Dávid szeretett volna templomot építeni, mert zavarta, hogy az emberek szép palotákban laknak míg a  szövetség ládája "csak" a szentsátorban. Dávid fia Salamon építette meg a templomot, melynek megmaradt a hármas felosztása. (Szentek szentje, szentély, pitvar) A nem zsidók csupán a külső udvarba léphettek be, amely közvetlen kapcsolatban állt a várossal és ez volt a piacnak (áldozati állatok) és a pénzváltóknak  (templomadó) a helye. A zsidók bemehettek az izraeliták udvarába, sőt a férfiak  a férfiak udvarából kísérhették figyelemmel az áldozatok bemutatását.

 

Pénzváltók - Az Újszövetség korában háromféle pénznem volt használatos: a hivatalos (római), a görög és a helyi zsidó pénz. A pénzváltók olyan emberek voltak, akik felár ellenében egyik pénznemet a másikra váltották. Leginkább a templomban volt szokás a templom saját pénznemére váltani a mindennapi használatban lévő pénzeket. (Mt 21:12. Mk 11:15. Jn 2:14-15.)

 

Messiásváradalmak -   Lásd  advent első vasárnapjánál! 

- Messiás héber szó, görögül Khriszthosz. Jelentése:  fölkent.   A kiválasztottság és megbízás  jeleként a  király és a főpap  fejét olajjal kenték meg. Már a királyok korában egy mennyei királyság után vágyakoztak a zsidó emberek és várták azt az Isten által felkent szabadítót, aki megszabadítja a népet ellenségeitől. Némelyek Mózeshez hasonló prófétát vártak, némelyek Illés visszatérését  remélték, de a legtöbben Dávid Fiának eljövetelében bíztak, aki békességet és szabadságot hoz. Az Újszövetség korában a Messiás szó is a politikai függetlenségért vívott harc jelképévé vált, ezért nem akarta Jézus, hogy a tanítványai nyilvánosan Krisztusnak nevezzék.

 

Prófécia - Istennek a jövőre vonatkozó üzenete, amit hűséges emberein keresztül ad tudtára a népeknek.

 

Zelóták -  Egy fanatikus zsidó csoport tagjai, akik nem riadtak vissza az erőszaktól sem. Ellenezték a római uralmat és nem voltak hajlandók adót fizetni a császárnak. Az egyik apostol Simon, a zelóta (Lk 6:15. Csel 1:13.) valószínűleg közéjük tartozott vagy legalább is kapcsolatban állt velük. A zelóták virágvasárnap is készen voltak a harcra, hiszen kések voltak náluk. Azonban a késekre csak a pálmaágak levágásánál volt szükség, mert Jézus nem kezdeményezett harcot az elnyomó rómaiakkal szemben.

 

Pálmafa -  A Földközi-tenger és a Biblia helyszíneinek szinte mindenütt jelenlévő fája. A pálma (valószínűleg datolya) magas törzsű, dús lombú fa. Leveleiből kötelet fontak  vagy gyékényszőnyeget készítettek, nedvét borrá forralták s magvait a tevék etetésére használták. A Szentírás sokszor említi a pálmát vagy a pálmaágakat. A templomot díszítették vele  (I.Kir 6:35. Ez 40:26.), a sátoros ünnepeken több fa ágával együtt használták (III.Móz 23:40.) és Jézus Jeruzsálembe való bevonulásakor ezt tartották az emberek a kezükben és ezt szórták az útra.    A pálma a bölcsesség, a tökéletesség, a jólét és a szépség jelképe. (Zsolt 92:13. Én 7:8.) A pálmalevél Izrael nemzeti jelképe is. Jerikót a pálmák városának is nevezték.

 

farizeusok -  Lásd a farizeus és a vámszedő példázatában!   - A zsidók egy vallásos csoportja, akik a törvényt szószerint értelmezték és hűségesen megtartottak minden parancsolatot. A nevük jelentése: elkülönült, ugyanis minden tisztátalantól távoltartották magukat. Jézus szigorúan bírálta a farizeusokat a gőgösségük, kapzsiságuk, tisztelethajhászásuk és képmutatásuk miatt. A farizeusok hittek a feltámadásban és az angyalokban. Az evangéliumok gyakran említik együtt az írástudókkal.

 

A történet szemléltetése

 

Dramatizálás - Játsszuk el a gyerekekkel a történetet! Készítsünk elő hozzá néhány konyharuhát vagy törölközőt fejpánttal!

A pálmaágakat bevagdalt papírlapok is helyettesíthetik. (Szamarat csak abban az esetben válasszunk, ha nagyon fegyelmezett a csoport és nagyon nagy különbség van a gyerekek között pl. van egy erős kamasz is a csapatban vagy egy ifis segítő.)

Vigyünk képeket virágokról, pálmafákról, Jeruzsálemről, a templomról !

Ezeket megmutatva elindulhat egy beszélgetés arról hogy milyen ünnep közeledik.

 

Készítsük el Jeruzsálem utcáját!

 

 

Ház - dobozból, fehér papírral bevonva.

 

Pálmafa -  Egy magasnyakú üveget vonjunk be barna krepp-papírral.

Tűzzünk a tetejére egy darabka tűzőhabot vagy egy kiszurkált tejfölöspoharat! Zöld papírból vágjunk ki hosszúkás leveleket, vagdaljuk be a széleit és ragasszunk rájuk szívószálat! Ezeket a szívószálakat

tűzzük bele a tejfölöspohárba! (Amikor az emberek Jézus elé szórják a pálmaágakat, könnyen kihúzhatjuk a pohárból és az útra tehetjük.)

 

Bokrok - Hasonlóképpen készülnek, mint a pálmafa felső része, de ennél virágformákat is szúrjunk az ágak közé!

 

Felsőruhák - Textildarabkákat terítsünk az útra!

 

Szamár - Egy kitámasztható papírállatot vagy textiljátékot használjunk!

Ennél a szemléltetésnél nem szükséges emberalakokat használnunk!

Egyszerű rajzokkal is szemléltethetjük a történetet.

 

 

 

 

Bevezetés

 

Folyamatábra: Lyukszalag:  

 

Hogyan képzelitek el egy király bevonulását a fővárosba? Ünnepi pompa, fehér ló, nagy hadsereg, díszes kíséret. Jézus is király.  Vajon Ő hogyan vonult be Jeruzsálembe?  (szamárháton, néhány szegény tanítványával) /ovisok/

 

Beszélgessünk a tavaszról, a tavaszi virágokról! Vigyünk magunkkal tavaszi virágokat vagy képeket  mediterrán virágokról és pálmafákról!

A virágok segítségével eljuthatunk a virágvasárnap illetve pálmavasárnap elnevezéshez.  /alsó tagozatosok/

"Az Úrnak van szüksége rá !" Beszélgessünk - a felsősökkel -  arról, hogy mink van, amit az Úrnak adhatnánk! (idő, pénz, energia ...)

 

Vázlat

 

 

Jézus elküldött két tanítványt az előttük lévő faluba, szamárért A tanítványok megtalálták a szamarat

A szamár gazdája a kezdeti ijedtség után odaadja a csikót ("mert az Úrnak van szüksége rá")

 

A tanítványok felsőruháikat terítették a szamárra

A bevonulás

Hozsánna! Áldott a király ...

A farizeusok kérése: hallgassanak az ünneplők

"Ha ezek hallgatnak, a kövek fognak kiáltani!"

Jézus a templomba ment

"Az én házam, imádság háza ..."

 

Befejezés

A látszat ellenére Jézus a király! Ő a te életed királya akar lenni!

Fogadd örömmel!

 

Imádság

Hálát adunk, hogy Jézus betöltötte feladatát.

Szeretnénk mindenünket Neked szentelni és szolgálatodba állítani. Add, hogy örömmel tegyük ezt!

Segíts, hogy soha ne hallgassunk el, hanem hirdessük a Te nagy nevedet!

Dicséret és áldás legyen mindenkor neveden!

 

Beszélgetés

Hogyan köszöntjük az idegen embereket?

Hogyan köszöntjük a családtagjainkat?

Hogyan köszöntünk egy híres embert, aki meglátogatja a közösségünket?

Hogyan köszöntenénk egy királyt? 

Hogyan köszöntenénk azt a vezért, akitől a szabadságunkat reméljük?

Jobb adni, mint kapni. Vajon mennyire igaz ez a közmondás.

Könnyű-e adni?

Könnyű-e adni valamit azoknak, akiket szeretünk?

Odaadnánk-e a dolgainkat, tárgyainkat a szüleinknek, a testvéreinknek?

Odaadnánk-e olyan valakinek, akit nem ismerünk?

S odaadnánk-e akkor, ha a szüleink kérnének erre?

 

A szamár gazdája nem ismerte a tanítványokat, de ismerte Jézust.

S mivel Jézusnak volt szüksége a szamárra, vihették a tanítványok.

 

Ha meghallod, hogy valamidre az Úrnak van szüksége, mit teszel?

Oda tudod-e adni, amit kér?

Le tudsz-e mondani esetleg néhány finom falatról, hogy egy éhezőnek legyen ebédje?

Le tudsz-e mondani a tévénézésről, hogy segíts valakinek, akinek szüksége van rád?

Oda tudod-e adni a zsebpénzed egy részét az Isten dicsőségére, valamilyen misszióra? ...

 

Ismétlés

Igaz - hamis

Jézus Betlehembe vonult be virágvasárnap

Betfagé és Betánia az Olajfák hegyének lejtőjén terül el

Jézus hadsereget akart gyűjteni a fővárosban

Három tanítványát előre küldte Betfagéba

Betfagé neve magyarul: Fügeháza

A szamár ki volt kötve egy ház elé

A szamár gazdája elrejtette a jószágát

A gazda szívesen odaadta a szamarat, mert az Úrnak volt szüksége rá

A szamárra virágokat terítettek

A szamárra a tanítványok ráterítették a felsőruháikat

Az útra felsőruhákat és pálmaágakat terített az ünneplő tömeg

Azt kiabálta a tömeg, hogy: Halleluja! Áldott a király!

A hozsánna ünnepi felkiáltás volt az istentiszteleten

A hozsánna eredeti jelentése: Segíts meg! Szabadíts meg!

Jézus első útja a templomba vezetett

A templomban ünneplő sokaságot talált

Kiűzte a vásározókat a templom előteréből

Azt mondta Jézus, hogy ha a gyerekek elhallgatnak a kövek fognak kiáltani

A templom imádság háza

Sok nyelven Jézus bevonulását "Pálmavasárnap"-ként emlegetik

Az ismétlés szemléltetése

A helyes válaszokért adjunk egy-egy papírból kivágott pálmalevelet!

 

Rejtvény

A pálmafákon összekeveredett az aranymondás, ezért lehullottak a levelek.

Vágd ki a pálmaágakat és ragaszd vissza őket a helyes sorrendben!

 

                                       

 

A templom előterében lévő árusok Jézus  megérkezése előtt és  után.

Vajon megvan-e minden állat?

 

                    

 

 

Folyamatábra: Lyukszalag: Kézimunka
 

 

 


Pálmaág

 

Szükséges anyagok

dobozból levágott csík

tűzőgép

fénymásolólap (2 db zöld)

olló

A munka menete

Vágjunk le egy erős kartondobozból egy kb. 50X5 cm-es csíkot!

(Használjunk a vágáshoz vonalzót és tapétakést!)

Tűzzük a kartoncsíkra egymás fölé a két zöld színű lapot!

Alakítsunk ki levélformát a papírból!

Vagdaljuk be a levél széleit!
 


Szamár (ujjbáb)

 

Szükséges anyagok

mintalap (a szamár szabásmintája)

filcanyag (szürke, fehér, fekete)

olló

cérna

ragasztó

A munka menete

Másoljuk át a megfelelő színű anyagra a szamár részeit!

Vágjuk ki az elemeket!

Varrjuk rá a füleket a báb hátsó oldalára!

Varrjuk össze a test két elemét! (Ha kívülről pelenkaöltéssel  varrjuk, nem kell kifordítani!)

Ragasszuk  fel a szemeket és az arc többi részét! (Varrhatjuk is, de akkor azt tegyük meg, mielőtt összevarrnánk  az elejét és a hátát!)
 


Pálmaág I.

Szükséges anyagok

szívószál

fénymásolólap (zöld)

olló

mintalap

ragasztószalag

A munka menete

Másoljuk át a zöld papírra a levél mintáját!

Vágjuk ki a levelet!

Vagdaljuk be a széleket!

Ragasszuk a levélre a szívószálat!
 


Szamár (zacskóbáb)

Szükséges anyagok

papízacskó

mintalap (szamárfej)

ceruza vagy zsírkréta

olló

ragasztó

A munka menete

Színezzük ki a mintalapot!

Vágjuk ki a szamárfejet!

Ragasszuk fel a fejet a zacskóra!
 


Pálmafa

 

Szükséges anyagok

papírhenger

krepp-papír (zöld és barna)

ragasztó

olló

mintalap

A munka menete

Borítsuk be a papírhengert barna krepp-papírral!

Másoljuk át a leveleket a mintalapról a zöld krepp-papírra!

Vágjuk ki a leveleket! (Ha formázni szeretnénk a leveleket a későbbiekben, akkor ragasszunk  két levél közé egy-egy kb. 15 cm-es, vékony drótot!)

Ragasszuk a leveleket a papírhenger felső részébe!
 


Szamár (csipeszlábú)

 

Szükséges anyagok

mintalap

kartonlap (szürke)

olló

ruhacsipesz (2 db)

fonal

ragasztó

mozgó pupillájú szem  (2 db)

filctoll

A munka menete

Másoljuk át a szürke kartonra a szamár alakját!

Vágjuk ki a formát!

Ragasszuk fel a szemet mindkét oldalra!

Rajzoljuk meg a szájat, orrot!

Vágjunk le a fonalból néhány szálat és ragasszuk a szamár feje tetejére!

Készítsünk a fonalból - hármasfonással - farkat a szamárnak és ragasszuk a helyére!

Csíptessük a csipeszeket a lábak helyére!

(Zseníliaszálból készíthetünk embert is a szamár mellé.)
 


Szamár

Szükséges anyagok

mintalap

olló

ceruza, filctoll vagy zsírkréta

ragasztó

A munka menete

Színezzük ki a mintalapot!

Vágjuk ki a szamarat!

Hajtsuk félbe a szaggatott vonal mentén!

Ragasszuk össze a testet!

Hajtsuk szét a lábakat!
 


Szamár  (dobozálarc)

Szükséges anyagok

gabonapelyhesdoboz

fehér és szürke csomagolópapír

olló

tapétakés

fonal

kalapgumi

filctoll

ragasztó

mintalap (fül)

A munka menete

Vágjuk le a doboz hátulját, az alját és a tetejét! (Az eleje és a két oldala maradjon egybe!)

Borítsuk be a doboz külsejét fölül szürke, alul pedig fehér papírral!

Vágjunk két lyukat a szemének!

Lyukasszuk ki az oldalát és fűzzünk bele kalapgumit!

A doboz hátuljából vágjunk ki két fület!

Ragasszuk fel a füleket a szamárfejre!

Fonalból ragasszunk a két füle közé sörényt!

Rajzoljuk meg az orrot és a szájat!
 


A bevonulás

Szükséges anyagok

mintalap

ceruza, filctoll vagy zsírkréta

olló

textilhulladék

rajzlap

ragasztó

A munka menete

Színezzük ki a mintalapot!

Vágjuk ki a képeket!

Ragasszuk a rajzlap jobb oldalára a szamarat!

Vágjunk ki a textilhulladékból kis téglalapokat esetleg ruhaformákat, és

ragasszuk a szamár elé a képre!

Ragasszuk föl a pálmaágakat is!

Egészítsük ki rajzzal a képet!
 


Virág  (egyszerű)

Szükséges anyagok

mintalap

zseníliaszál

faág

ragasztó

színes kartonlap

olló

A munka menete

Másoljuk át a színes kartonra a virág mintáját!

Vágjuk ki a virágot!

Szúrjuk át a virág közepét egy zseníliaszállal és hajtsuk vissza a szál végét!

Vágjunk ki a sárga kartonból egy kört!

Ragasszuk a virág közepére, letakarva a zseníliaszál végét!

A szál másik oldalára is fúzzünk fel egy virágot és készítsük el hasonló módon!

Tekerjük rá a virágunkat egy faágra!
 


Origamivirágok

Szükséges anyagok

színes fénymásolólap

olló

zseníliaszál

a virágok leírása

A munka menete

Kövessük a leírások utasításait!
 


Krepp-papírvirág

Szükséges anyagok

krepp-papír

hurkapálcika

olló

ragasztó

A munka menete

Vágjunk le egy kb. 40X5 cm-es csíkot a krepp-papírból!

Óvatosan húzogassuk meg a csík egyik hosszú oldalát!

Ragasztózzuk be a papírcsík másik hosszú oldalát! (Ne használjunk túl

sok ragasztót, mert átázik a papír!)

Tekerjük egy hurkapálcikára a papírcsíkot! (Alul szoros legyen, fölül pedig a széthúzott résznél laza!)

Zöld krepp-papírral tekerjük körbe a virág alját!

Folytassuk a körbetekerést a virág szárával is!
 


Virág

Szükséges anyagok

csokitojás belső műanyag része (Lyukasszuk ki a kisebb felét egy felforrósított tűvel vagy szöggel! Ezt előre készítsül el!)

mintalap

olló

hurkapálcika

krepp-papír  (zöld)

ragasztó

A munka menete

Erősítsük a tojásbelsőbe  a hurkapálcikát!

Vágjuk ki a virágszirmokat!

Hajtsuk vissza a szirmok keskenyebb részét!

A visszahajtásnál ragasszuk a tojásbelső középvonalára a szirmokat!

Vágjuk ki a leveleket zöld krepp-papírból!

Ragasszuk föl a szárra a leveleket!

Ragasztózzuk be a hurkapálcikát és sodorva ragasszuk rá a krepp-papírcsíkot! (Közvetlenül a szirmok alatt kezdjük a zöld papírral beborítani a szárat!)
 


Pálmafa 1.

Szükséges anyagok

zöld csomagolópapír (fólia)

szívószál

olló

A munka menete

Vágjunk le a csomagolóanyagból egy kb. 10X5 cm-es téglalapot!

A hosszabb oldalán  2-3mm-ként párhuzamosan  vagdaljuk be! (Kb. 8 cm-re)

Az egybemaradt részt nagyon szorosan tekerjük össze!

Szúrjuk bele a szívószálba az így összetekert fóliát! (Pohárdíszként is használható.)
 


Virágok és pálmaágak sólisztgyurmából

 

Szükséges anyagok

sólisztgyurma

műanyag kés

nyújtóhenger

tésztakiszúró  (virágformájú, köralakú)

terítő (műanyag vagy papír)

papírtörlő

A munka menete

Nyújtsuk ki ujjnyi vastagra a sólisztgyurmát!

Szúrjuk ki vagy vágjuk ki a virágformát a kívánt színű tésztából!

Vágjunk ki egy sárga kört és egy kis vízzel ragasszuk a virág közepére!

A zöld tésztából késsel formázzuk ki a pálmalevelet!
 


Korona  I.

Szükséges anyagok

mintalap

olló

kartonlap (arany színű)

nagyobb flitterek, strasszok, üvegkavicsok  vagy matricák

ragasztó

A munka menete

Másoljuk át a kartonlapra a korona mintáját!

Vágjuk ki a koronát!

Vágjuk be az alsó részen mindkét oldalon a fejméretnek megfelelő helyen!

Akasszuk egymásba a bevágásoknál!

Ha díszíteni akarjuk nyissuk szét és ragasszunk rá néhány csillogó flittert, üvegkavicsot , strasszt vagy matricát!
 


Jeruzsálem kapuja  (pop-up)

 

Szükséges anyagok

rajzlap

mintalap

tapétakés

ceruza, filctoll vagy zsírkréta

A munka menete

Színezzük ki a mintalapot!

Vágjuk be a vastag vonalnál a  képet!

Hajtsuk be a szaggatott vonal mentén a kaput!

Ragasszuk fel a rajzlapra  a képet! (Vigyázzunk, hogy a kiemelkedő rész ne legyen ragasztós!)
 


Korona II.

Szükséges anyagok

mintalap

rajzlap

arany vagy sárga színű lap

színes papírdarabkák

olló

ragasztó

A munka menete

Másoljuk át a mintalapról a koronát arany vagy sárga színű papírra, az ékköveket pedig színes lapokra!

Vágjuk ki a koronát és az ékköveket!

Ragasszuk föl a koronát a rajzlapra!

Ragasszuk fel az ékköveket a megfelelő helyekre!
 


Függődísz

Szükséges anyagok

mintalap (pálmalevél, szamár, templom, imádkozó kéz)

zseníliaszál

cérna

lyukasztó

ceruza, filctoll vagy zsírkréta

olló

A munka menete

Színezzük ki a mintalapot!

Vágjuk ki a képeket!

Lyukasszuk ki a képek felső részét!

Fűzzünk cérnát a lyukakba!

Két zseníliaszálat átlósan erősítsünk össze! (Hajtsuk félbe mindkét szálat és akasszuk egymásba, majd tekerjük meg! Ezután húzzuk szét a szálakat derékszögben!)

A harmadik zseníliaszál egyik végét tekerjük a szálak csomópontjára!

A szál másik végét pedig hajlítsuk be! (Ezzel tudjuk majd rögzíteni.)
 


Korona  III.

 

Szükséges anyagok

mintalap

kartonlap

töltővlies

fényes, selyem anyag

olló

ragasztó

ceruza, filctoll vagy zsírkréta

A munka menete

Színezzük ki a  mintalapot!

Vágjuk ki a formákat!

Ragasszuk a selyem anyagot a korona hátoldalára!

Ragasszuk fel a korona alját a kartonlapra!

Fogjuk össze a korona két szélső szárát és meghajlítva ragasszuk hozzá a középsőhöz!

Ragasszuk rá az ékköveket!

Vágjunk le  a töltővliesből egy akkora csíkot, ami a korona alját beborítja!

Ragasszuk föl a vliest  és ragasszuk rá a feketére színezett keskeny háromszögeket!
 


Kövek

Szükséges anyagok

5-6 cm-es lapos kavics

körömlakk

biztosítótű

ragasztópisztoly vagy  pillanatragasztó (Csak felnőtt használhatja mindkettőt!)

A munka menete

Díszítsük a követ a saját ízlésünk szerint!

Ha megszáradt a kavics, ragasszuk a  hátára a biztosítótűt! (Vigyázzunk, hogy a tű szabadon mozoghasson!)
 


Sólisztgyurmából korona és bárány

Szükséges anyagok

sólisztgyurma

sütőpapír

mintalap

nyújtófa

kés (lehet műanyag is)

villa

tempera vagy más festék (pl. körömlakk)

ecset

törlőpapír

(lakk)

A munka menete

Nyújtsuk ki a sólisztgyurmát!

Vágjuk ki késsel a korona mintáját!

Készítsünk apró golyókat a gyurmából és azzal díszítsük a koronát!

Vágjunk ki egy felhőformát a gyurmából! Ez lesz a bárány teste!

Vágjuk ki a fejet és a lábakat is!

Nedvesítsük be  a fejet! (Így  könnyebben  ráragaszthatjuk a testre.)

Ugyanilyen módszerrel ragasszuk fel a lábakat is!

Egy villa vagy egy kés segítségével készítsük el a bárány bundáját!

Hagyjuk megszáradni a kész művet!

A teljes száradás után fessük ki  a nekünk tetsző színekkel!

Ha tartósabbá kívánjuk tenni az alkotásainkat, lakkozzuk le őket a lakk előírásainak megfelelően!